گروه تلاش برای نهادینه شدن حقوق بشر در ایران (مهر ایران)

  محاکمه رژیم

نافرمانی

  فدرالیزم

  مقالات

  حقوق بشر

  در باره مهر

قوانین اسلامی

English

   

 شروعی دیراما هنوز تعیین کننده برای مقابله با لابی گران و هویت بخشیدن به ایرانیان برون مرز

(محمد پروین)

 همچنانکه در نوشته دیگری تحت عنوان " ما کجائیم و لابی گران رژیم اسلامی کجا هستند؟"  توضیح داده شد [۱] ، باز پس گرفتن حیطه فعالیتهای اثر گذار در برون مرز از حامیان و لابی گران رژیم اسلامی کاری فرای تلاشهای شعاری ماست. راه کاری که بعنوان گام نخستینی برای تلاشی همگانی در این نوشته پیشنهاد شد، احتیاج به صرف وقت، بررسی و بخصوص پیگیری بسیار دارد.

نگارنده سخت اَگاه است که بخاطر جو مسمومی که حامیان و لابی گران در مورد تحریم ایجاد کرده اند، و بخاطر گرایشات اکثر ما به کارهای نمایشی و اکراه از پرداختن به کارهای عملی، شکستن سکوت برون مرزیان و ایجاد تلاشی فراگیر و سازمان یافته برای جلوگیری از مشروعیت بخشی به رژیم اسلامی کاری بس مشکل است. منتها، از اَنجائیکه به گمان من راه دیگری نیست، باید سختی راه را پذیرفت و از پا ننشست. اگر پیشنهادی که ارائه خواهد شد مورد پسندتان نیست و کار موثر دیگری را میشناسید، اَنرا بطور مشخص با همه در میان بگذارید و تنها به نه گفتن و انتقاد بسنده نکنید. حداقل باید تمرینی کرد که جایگاه انتقاد و ناسزا، تهمت و چالش را در فرهنگمان دقیقتر سازیم.

هدف نهائی اینست که با جلب حمایت مردم کشورهای مقیم، شرکت در پروسه سیاسی، استفاده از قدرت رای این مردم وخودمان، و جلب حمایت گروهها و سازمانهای غیر ایرانی برای ارتقای نظراتمان بتوانیم سیاستمداران و قانون گذاران را مجبور کنیم که شرط اَزادی زندانیان سیاسی را در تحریمی که هوشمندانه است بگنجانند.

برای شروع چنین برنامه ای میتوانیم در قدم اول کارهای مشترکی را در جهت افزودن شرط اَزادی زندانیان سیاسی به شرایط تحریم لایحه ۱۸۸۱ سنا، که توضیح داده خواهد شد انجام دهیم و با در میان گذاشتن تلاشهایمان بایکدیگر، پایه های ایجاد یک شبکه فعال را پی ریزی کنیم. اگر مایل نیستید در محدوده گروه مهر که یک گروه مستقل حقوق بشریست اینکار را انجام دهید، میتوانید مستقلا و یا در چارچوب هر گروه و سازمان دیگری که بدان تعلق دارید به این کار بپردازید. برای اینکه از وضعیت فعلی لایحه ۱۸۸۱ سنا اگاهی های لازم را داشته باشید، توضیح مختصری داده میشود.

در نوشتار قبلی [۱]  که مرور اَنرا قبل از پرداختن به مقاله فعلی توصیه میکنم در مورد لایحه سنای ۱۸۸۱ امریکا توضیحی داده شد. علیرغم همه حملاتی که لابی گران رژیم و افراد نا اَگاه به این لایحه کرده اند، و علیرغم کمبود هائی که این لایحه دارد، برای اولین بار، لایحه ۱۸۸۱ سنای امریکا، محکوم کردن نقض حقوق بشر در ایران را تنها  به حرف بسنده نکرده و شرط زیر را در بخش 7A  خود اَورده است [۲]:

"ایالات متحده باید تا زمانیکه نقض حقوق بشر در ایران ادامه دارد، اعمال تحریم را ادامه دهد."

لابی گران رژیم و حامیان نا اَگاه که سخت در تلاش جلوگیری از به رای گذاشتن این لایحه بوده اند و سنگ مردم ایران را بسینه میزنند، کوچکترین اشاره ای به این شرط بسیار حیاتی و مهم نکرده اند. این به خودی خود کار ما را مشخص میکند. باید با برجسته کردن و تکمیل این شرط، از این لایحه پشتبانی کرده و راه را برای اعمال یک تحریم هوشمندانه بر رژیم اسلامی هموار کنیم.

اگر چه بسیار دیر است اما اگر بخود اَییم هنوز برای اینکه به توقف نقض حقوق بشر در ایران جنبه عملی بدهیم تا از محدوده قول و قرار های رژیم بیرون اَید امیدی هست. پیشنهاد ما میتواند این باشد که بخش 7A در لایحه  ۱۸۸۱سنای امریکا به شکل زیر تغییر یابد:

 " ایالات متحده باید تا زمانیکه نقض حقوق بشر در ایران ادامه دارد اعمال تحریم را ادامه دهد. تمام زندانیان سیاسی در ایران باید بعنوان اولین قدم اَزاد شوند."

برای اینکار باید تلاشی پیگیر را در میان مردم ایرانی و غیر ایرانی، گروهها و سازمانها، و مسئولان و نمایندگان سیاسی اَغاز کنیم. کاریکه لابی گران از لحظه ای که این لایحه ارائه شد، در جهت مخالفت با اَن انجام داده اند.

 برخورد سناتور های امریکا به لایحه ۱۸۸۱ سنا در حال حاضر اینچنین است که ۵۹ سناتور جمهوری خواه و دموکرات از امضا کنندگان این لایحه هستند [۳]. ۲۰ سناتور هنوز موضعی اتخاذ نکرده اند و ۲۱ سناتور با اَن مخالفت کرده اند [۴]. این لایحه که تنها به ۶۰ رای برای تصویب احتیاج دارد مورد مخالفت پرزیدنت اوباما قرار گرفته و رهبر اکثریت سنای امریکا، اَقای هری رید از به رای گذاشته اَن جلوگیری کرده است تا به مذاکرات و معاملاتی که با رژیم اسلامی در جریان است لطمه ای وارد نشود.

 اگر این لایحه به رای گذاشته شود، به احتمال زیاد تصویب خواهد شد. شما میتوانید با کوشش خود این کار را ممکن سازید. لطفا با استفاده از اطلاعاتی که در اختیار شما گذاشته خواهد شد و متن پیامی که در اختیار شما قرار داده خواهد شد، از طریق فرستادن ای-میل، نامه، تلفن به سناتور ناحیه خود و در صورت امکان رفتن به دفاتر اَنان در این راه تلاش کنید.

 هر اَنچه را که در حد توان شماست برای ارتقای این پیام و راه کار از طریق همراه کردن دوستانتان، استفاده از فیس بوک و تویتر و نظایر اَن انجام دهید. با رسانه های ایرانی تماس بگیرید و از اَنها بخواهید که این راه کار را ارتقا دهند.

همچنانکه در نوشته دیگری [۱] مورد بحث قرار گرفت با توجه به جو مسمومی که لابی گران رژیم ایجاد کرده اند، کاری مشکل اما حیاتی در پیش روی ماست. باید هر اَنجه در توان ماست برای تحقق بخشیدن به اَن انجام دهیم.

 برای پشتیبانی از لایحه تحریم سنا چه باید کرد؟

 ۱- با استفاده از اتصال زیر و وارد کردن اطلاعات لازم، پیامی به سنای امریکا و پرزیدنت اوباما در مورد لایحه سنا بفرستید. اطلاعات داده شده شما بهیچ فرم در دسترس افراد دیگری گذاشته نخواهد شد.

پیامی برای سنای امریکا و پرزیدنت اوباما

http://mehr.org/message_s1881.htm

 ۲-  اطلاعات مربوط به سناتورها و نمایندگان خود را در اتصال زیر بدست اَورید:

Find Your Senators and Representatives

http://www.opencongress.org/people/zipcodelookup

 ۳- از نظرات موافق و مخالف سناتورها که در اتصال زیر اَمده است اَگاه شوید:

US Senators' Positions on Senate Bill S. 1881

      http://mehr.org/Senators_positions_S1881.pdf

۴-  با استفاده از اطلاعات بدست اَمده و متن پیامی که در اتصال ۱ اَمده است، مستقیما ای-میلی برای سناتورهای خود بفرستید. از اَنها بخواهید که از لایحه ۱۸۸۱ حمایت کرده و شرط اَزادی زندانیان سیاسی را به بخش 7A اَن بیافزایند.

۵-  به دفاتر سناتورهای خود تلفن بزنید.

اگر سناتور شما از جمله حامیان لایحه است، خود را معرفی کنید، از او بخاطر حمایت از لایحه تشکر کرده و بخواهید که شرط اَزادی زندانیان سیاسی را در زمان مناسب به بخش 7A اضافه کنند و برای به رای گذاشتن لایحه تلاش خود را ادامه دهند.

اگر سناتور شما از زمره مخالفان و یا اَنهائی هستند که هنوز موضعی اتخاذ نکرده اند، از او خود بخواهید که در موضع خود تجدید نظر کرده و با اینکار از ایرانیانی که در تلاش دستیابی به یک دموکراسی سکولار هستند حمایت کند.

برای تماس تلفنی با سناتورها دو راه موجود است. میتوانید با استفاده از اطلاعات بدست اَورده در بخش ا مستقیما با دفاتر اَنها تماس بگیرید. راه دیگر اینست که با تلفن202-224-3121  تماس بگیرید و بخواهید که شما را در رابطه با دفتر سناتور شما بگذارند.

 وقت چندانی برای تحقق بخشیده به این خواست باقی نمانده است. لطفا هر چه زودتر اینکار سرنوشت ساز را اَغاز کنید. جدا از آنچه بتوانیم بدست آوریم، تلاش ما برای تحقق بخشیدن به این خواست، جایگاه درست ما را در تاریخ تثبیت خواهد داد.

منابع:

۱- ما کجائیم و لابی گران رژیم اسلامی کجا هستند

http://mehr.org/we_vs_lobbyists.htm

 ۲- لایحه تحریم سنای امریکا

http://mehr.org/BILLS_S1881_Expand_Sanction.pdf

http://beta.congress.gov/bill/113th-congress/senate-bill/1881/text

۳- لیست پیشنهاد دهندگان لایحه ۱۸۸۱ سنا

http://beta.congress.gov/bill/113th/senate-bill/1881/cosponsors

 US Senators' Positions on Senate Bill S. 1881۴- مواضع سناتور های امریکا در مورد لایحه تمدید تحریم http://mehr.org/Senators_positions_S1881.pdf

 

  لطفا نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید

 مهر هیچ گونه ارتباط تشکیلاتی با احزاب ایرانی، امریکائی و غیره و یا گروه های مذهبی ندارد و از هیچ حزب و گروه و فردی که طالب قدرت سیاسی در ایران است حمایت نمیکند. تلاشهای مهر تنها به مدد داوطلبان و حمایت کنندگان اَزادی خواه ایرانی متکی است. هیچ بخشی از کمک های مالی به مهر، تحت هیچ شرایطی نمیتواند مورد استفاده اعضا، دبیران، و مسئولان مهر قرار گیرد.

  مهر تشکیلاتی است که تحت رده بندی 
501 C (3)
به ثبت رسیده و کمک های مالی به مهر از معافیت مالیاتی برخوردار است.
 

برای کمک مالی به مهر از این اتصال استفاده کنید  

MEHR
P.O. Box 2037
P.V.P., CA 90274

Tel: (310) 377-4590
Fax: (310) 377-3103
E-mail: mehr@mehr.org
URL: http://mehr.org

setstats

setstats

setstats