چرا نباید در مضحکه انتخابات رژیم اسلامی شرکت کرد؟

(محمد پروین)

اول جون ۲۰۰۹

 در مورد مضحکه انتخابات رژیم اسلامی بسیار گفته شده است. شاید ساده ترین و عقلانی ترین  راه برای یافتن پاسخ مناسبی به این سئوال این باشد که ابتدا به دلایلی که مسئولان رژیم  و حامیانش برای شرکت در این انتخابات عنوان کرده اند نگاهی  بیافکنیم.

 برزو دراَگاهی، مخبر روزنامه تایمز لس انجلس ونیوزویک سالهاست که در حمایت  از اصلاح طلبان درون حکومتی قلم میزند. او در مقاله ای با عنوان " ایران از شهروندانش تقاضا دارد که رای بدهند" در لس انجلس تایمز (در تاریخ ۲۸ می ۲۰۰۹) با نقل قول هائی که از مسئولان رژیم میاورد و نظراتی که خود عنوان کرده کار این بررسی را ساده تر کرده است.

 دراَگاهی مینویسد که:

صدها مدیر تلویزیون و مسئولان دولت اختلافات خود را کنار گذاشته اند و در نشستی که اخیرا داشتند این استراتژی مشترک را اتخاذ کردند که تا حد امکان مردم را به شرکت در انتخابات جلب کنند. در این گرد هم اَئی، عسگر اولادی عضو برجسته حزب موئتلفه اسلامی گفت:

"کلیه چهار کاندیدا در خط رژیم هستند. بنابراین برای ما مهم نیست که کدام انتخاب شوند. ما باید مطمئن شویم که شرکت مردم  در انتخابات را به حد اکثر ممکن برسانیم چرا که این امر ثبات اَینده سیستم ما را تضمین خواهد کرد."

 در پی این نقل قول، اَمده است که :

... برای بسیاری از مسئولان  رژیم جمهوری اسلامی اهمیت  اینکه چه کسی برنده انتخابات شود بسیار کمتر از این است که چه اندازه مردم در این انتخابات شرکت کنند. ... خامنه ای مدتهاست که روی شرکت مردم بعنوان صحه گذاشتن بر رژیم اسلامی حساب باز کرده است. او اَن را سمبل غرور ملی و نشان حمایت از سیستم منحصر بفرد ایران میداند که ویژه گیهای یک دموکراسی و حکومت روحانیون را در هم ادغام کرده است.

 در اَگاهی ادامه میدهد که خامنه ای در یکی از نطق های این ماه خود در ناحیه غرب ایران گفت:

 " روز انتخابات یکی از آزمون های بزرگ ملی ایران در انظار دشمنان ایران است. هدف اَنها اینست که کاری کنند که انتخابات بدون هیجان و شرکت مردم برگزار شود. اَنها میخواهند که مردم ایران شرکت فعالی در انتخابات نداشته باشند."

دراَگاهی سپس مینویسد که "مسئولان دولت مرکزی نقش سنگینی در این دارند که بر انتخابات نظارت کنند تا تقلبی در رای دادن و شمارش اَرا نشود. مسئولان قول داده اند که انتخابات اَزاد و منصفانه باشد. اینبار اَنها مجهز به سیستم شمارش اَرای کامپیوتری هستند تا از تقلب جلوگیری کنند. اپوزیسیون رژیم و تلویزیون هائی که در خدمت اَنها هستند معمولا بعنوان اعتراض خواستار بایکوت کردن انتخابات هستند. ولی بسیار از مفسران فکر میکنند که استقبال زیاد مردم، به کاندید های میانه روئی چون موسوی و کروبی کمک خواهد کرد.

 نویسنده مجددا بر این نکته تاکید میکند که رهبران رژیم معتقدند که تنها شرکت مردم در این انتخابات خود به معنای حمایت مردم از سیستم حکومتی میباشد. او از خامنه ای نقل قول میکند که هفته قبل گفته بود:

 " اولین اولویت این نیست که این یا اَن شخص انتخاب شود. اولویت در اینست که شما حضور داشته باشید و این امر دولت را تقویت خواهد کرد."

 به این ترتیب روشن است که شرکت در انتخابات، در خدمت دوام و ثبات رژیم اسلامی و حقانیت  بخشیدن به اَنست.  طبیعتا کسانیکه با سیستم ترور و وحشت و تبعیضات نژادی و جنسی و قومی مخالفند، کسانیکه سنگسار و شکنجه و اعدام را در شان انسان نمیدانند، اَنانکه ارزش زنان و مردن را مساوی میداند و حکومت واپس گرای رژیم اسلامی و ملایان حاکم را بدور از شان و منزلت انسانی خود میدانند باید به ثبات و قدرت گیری این رژیم کمک نکرده و در انتخابات شرکت نکنند.

میتوان با شعار بد از بدتر بهتراست که شعار تسلیم گرایان و بندگان است خودمان را گول بزنیم و بار دیگر به تجربه تلخ دیگری دست بزنیم. میتوان گفت که راه چاره ای نیست و به وضعیت موجود بسنده کرد. بهائی که  تلاش گران دستیابی به ازادی و دموکراسی، برای دلبستگان به لبخند متفاوت خاتمی پرداختند بهای سنگینی بود. بهائی که  اینبار برای شیفتگان روسری گلدار خانم رهنوردی خواهند پرداخت، بسیار سنگین ترخواهد بود. در گیر و دار گذاراز خاتمیها به احمدی نژاد ها و بالعکس است که ما محدوده بسیار تنگ انتظارات خود را به نمایش میگذاریم و تلاش  های هزاران انسان اَزاده ای را که علیرغم زندان و شکنجه و اعدام  به این سیستم واپس گرا نه گفته اند بباد خواهیم داد. بادا که چنین مباد.

    

             

 مهر هیچ گونه ارتباط تشکیلاتی با احزاب ایرانی، امریکائی و غیره و یا گروه های مذهبی ندارد و از هیچ حزب و گروه و فردی که طالب قدرت سیاسی در ایران است حمایت نمیکند. تلاشهای مهر تنها به مدد داوطلبان و حمایت کنندگان اَزادی خواه ایرانی متکی است. هیچ بخشی از کمک های مالی به مهر، تحت هیچ شرایطی نمیتواند مورد استفاده اعضا، دبیران، و مسئولان مهر قرار گیرد.

  مهر تشکیلاتی است که تحت رده بندی 
501 C (3)
به ثبت رسیده و کمک های مالی به مهر از معافیت مالیاتی برخوردار است.
 

برای کمک مالی به مهر از این اتصال استفاده کنید  

 

MEHR
P.O. Box 2037
P.V.P., CA 90274

Tel: (310) 377-4590
Fax: (310) 694-8039
E-mail: mehr@mehr.org
URL: http://mehr.org

setstats

setstats