>

گروه تلاش برای نهادینه شدن حقوق بشر در ایران (مهر ایران)

  محاکمه رژیم

  نافرمانی

  فدرالیزم

  مقالات

  حقوق بشر

  در باره مهر   

 قوانین اسلامی

       

English

  

میخواهیم، باید، محکوم میکنیم و ... ره به جائی نبرده و نمیبرد

 

میخواهیم ها، محکوم میکنیم ها، باید ها، و ... به هر فرم و شکلی به جائی نرسیده و نخواهد رسید. اینها همه بهتر از هیچ است اما دل بستن به آن برای ایجاد تغییری در ایران جز خیالی بیهوده چیز دیگری نیست.

 

پیشنهادی در مورد اینکه جدا از حرف، چه باید کرد، سالهاست مطرح شده است. منتها نه افراد و گروه های چندانی برای انجامش به آن پیوسته اند و نه اینکه آنرا با پیشنهادات دیگری به چالش کشیده اند. اگر حوصله دارید یکی از نوشته هائی را که پیشنهاد عملی را عنوان میکند در اتصال زیر بخوانید

 

 

مجموعه ای از کلمات روزانه ای که از طرف مانع گوناگون مطرح و از جانب ایرانیان از طریق تویتر، فیس بوک، اینستاگرم، نوشته ها و غیره پخش میشود، برای ثبت در تاریخ در زیر آمده است.

 

مجموعه ای از میخواهیم ها، و باید ها و محکوم میکنیم ها

 

 

پنج سندیکای کارگری فرانسه و هشت اتحادیه کارگری دانمارک در بیانیه هایی به صدور حکم اعدام برای شریفه محمدی فعال کارگری محبوس در زندان لاکان رشت اعتراض کردند و خواستار لغو این حکم و آزادی فوری او شدند

 

احمد رضا جلالی که تبعیت ایران و سوئد را داشته و ۸ سالست که در زندان است در خطر اعدام است.

حاکمان ایران باید حکم اعدام او را لغو و بلافاصله او را آزاد کنند.

 .   مدافعان بدون مرز و اتحادیه های استرالیا خواستار لغو حکم اعدام شریفه محمدی شد


- (مدافعان بدون مرز) روز چهارشنبه ۲۰ تیر، حکم اعدام برای شریفه محمدی، فعال کارگری محبوس در زندان لاکان رشت، را تکان‌دهنده نامید و خواستار لغو فوری و بدون قید و شرط حکم اعدام او و لغو محکومیت این فعال کارگری شد.


- اتحادیه کارگران ساختمانی، جنگل‌بانی، بنادر و کشتیرانی استرالیا خواستار لغو حکم اعدام شریفه محمدی شد


 
کمیته سراسری لغو اعدام شریفه محمدی اعلام موجودیت کرد


در  بیانیه این کیته آمده است که خواهان آزادی فوری شریفه محمدی، کارگران زندانی و تمامی زندانیان سیاسی شویم، و خواهان بستن زندان‌ها، لغو دستگیری‌ها، شکنجه و اعدام شویم.سازمان حقوق بشر ایران و کمپین حقوق بشر در ایران در بیانیه‌هایی صدور حکم اعدام برای شریفه محمدی، فعال کارگری زندانی، از سوی دادگاه انقلاب اسلامی رشت را محکوم کردند و خواستار برخورد و مداخله نهادهای بین‌المللی با این‍گونه احکام شدند.

کمپین دفاع از شریفه محمدی نیز طرح چنین اتهامات واهی و مضحک و پرونده سازی‌هایی از این دست را شیوه جدید اداره اطلاعات برای برخورد با فعالین مستقل کارگری و اجتماعی خوانده و اشاره کرده که این فعال کارگری از سوی وزارت اطلاعات حداقل دو بار مورد شکنجه قرار گرفت و این به حدی بود که شاید به خاطر ترس از به خطر افتادن جان شریفه، منجر به اعتراض مقامات زندان نسبت به ضرب و شتم او شد.

سازمان عفو بین‌الملل نیز روز دوشنبه از مقامات جمهوری اسلامی خواست حکم اعدام شریفه محمدی، فعال کارگری و حقوق زنان، را لغو و او را آزاد کنند.

انجمن جهانی قلم خواستار لغو تمامی احکام انتقام‌جویانه جمهوری اسلامی علیه این فعال حقوق بشر و آزادی فوری و بدون قید و شرط او شده است.

 

به ‌دنبال اعتصاب غذای فرزانه قره‌حسنلو در اعتراض به بدرفتاری مقامات زندان وکیل‌آباد مشهد با او و سایر زندانیان، کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی ایالات متحده نسبت به وضعیت اوابراز  نگرانی کرد.

 

 

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در گزارش خود یادآور می‌شود که در سال گذشته میلادی به گونه وحشتناکی تعداد زنان کشته شده دو برابر و کودکان سه برابر شده است.


کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، خواستار احترام به حق آزادی بیان و تجمع و حفاظت از خبرنگاران شد.

 

عفو بین‌الملل بار دیگر خواستار آزادی فوری و بی‌قیدوشرط تمام کسانی شده است که صرفا به دلیل استفاده از حق آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز از جمله در قالب فعالیت‌های صنفی مورد بازداشت خودسرانه قرار گرفته‌اند.

 

 

 

اتحادیه اروپا شش شخص و سه نهاد جمهوری اسلامی را به دلیل نقش‌شان در انتقال پهپاد به روسیه و انتقال پهپاد و موشک به گروه‌های شبه‌نظامی و نهادهای تضعیف‌کننده صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه و دریای سرخ تحریم کرد.

اسماعیل قاآنی، محمدرضا قرائی آشتیانی، غلامعلی رشید، افشین خواجه‌فرد، حسین هاتفی اردکانی و مهدی دهقانی محمدآبادی، از افراد قرار گرفته در فهرست تحریمهای اروپا و قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا، نیروی دریایی سپاه و شرکت کاوان الکترونیک بهراد، سه نهادی هستند که توسط اتحادیه اروپا وارد لیست تحریمی شدند.

معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز جمعه با استقبال از تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا علیه اشخاص و نهادهایی در ساختار جمهوری اسلامی گفت که ایالات متحده به مقابله با طیف تهدید‌های ایران ادامه خواهد داد.

 

کارشناسان سازمان ملل متحد پنجشنبه نهم خرداد با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف خشونت و تهدید جمهوری اسلامی علیه روزنامه‌نگاران فعال در خارج از ایران شدند.

 

 

گروهی از کارشناسان سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ششم اردیبهشت، خواستار آزادی فوری توماج صالحی، خواننده و ترانه‌سرای رپ معترض در ایران، شدند و از مقامات جمهوری اسلامی خواستند تا حکم اعدام او را لغو کنند.

 

کارشناسان سازمان ملل متحد گفتند: ما از صدور حکم اعدام و بدرفتاری با آقای صالحی که به نظر می‌رسد صرفاً به دلیل استفاده او از حق آزادی بیان هنری و خلاقیت بوده باشد، نگران هستیم.

 

 

برد شرمن، نماینده دموکرات کنگره آمریکا، با اشاره به کشته‌شدن تعداد بی‌شماری از معترضان به دست رژیم ایران در جریان اعتراضات زن، زندگی، آزادی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: رژیم، توماج صالحی را به دلیل اعتراض‌کردن به مرگ محکوم کرده است. اعتراض به فساد و شرارت رژیم که در توماج تجلی یافته، هرگز نخواهد مرد.


لئو والتر، سیاستمدار فرانسوی، هم در شبکه اجتماعی ایکس با تاکید بر توقف جهانی صدور حکم اعدام، از استفان سه‌ژورنه، وزیر خارجه فرانسه، خواست که از جمهوری اسلامی بخواهد توماج صالحی، رپر متعهد ایرانی محکوم به اعدام، و تمامی زندانیان سیاسی در ایران را فورا آزاد کند.

در همین حال، وزارت خارجه فرانسه روز پنجشنبه در بیانیه‌ای صدور حکم اعدام برای توماج صالحی، رپر معترض در ایران، را غیر قابل قبول خواند و آن را به‌شدت محکوم کرد.

لوئیز آمتبرگ، کمیسر آلمانی حقوق بشر  نیز خواستار لغو فوری حکم اعدام توماج صالحی شد


  . آمریکا خواهان آزادی بی‌قید و شرط نرگس محمدی و همه زندانیان سیاسی در ایران شد

آبرام پیلی، معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، صدور حکم تازه ۱۵ ماه زندان برای نرگس محمدی را محکوم کرد.

آقای پیلی در شبکه اجتماعی ایکس ضمن درخواست برای آزادی بی‌قید و شرط نرگس محمدی نوشت: کارزار رژیم ایران برای ساکت‌کردن منتقدان و فعالان حقوق بشر از جمله نرگس محمدی باید متوقف شود.

برای کمک مالی به مهر از این اتصال استفاده کنید

Tel: (310) 377-4590

E-mail: mehr@mehr.org
URL: https://mehr.org